poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Sny o przyszłości



Każdy z nas ma marzenia senne, jednak nie każdy gdy się przebudza, je pamięta. Pogląd, jakoby sen bez marzeń sennych był możliwy, przez długi czas nie budził wątpliwości. Jednak w drugiej połowie XX wieku naukowcy zauważyli, że gałki oczne podczas snu ruszają się, co doprowadziło do nowego spojrzenia na świat snów i marzeń sennych.

Badania wskazały, że ruchy gałek ocznych, zwane REM, występują podczas snu u wszystkich ludzi. Szybkie ruchy gałki ocznej podczas snu są oznaką występowania marzeń sennych oraz, że u każdej osoby występują od pięciu do siedmiu trwających około godzinę faz REM.
Ustalono, że marzenia senne to aż 1/3 całego snu w ciągu nocy.

Jaką rolę odgrywają sny? Okazuje się że dość dużą, gdyż w marzeniach sennych możemy zobaczyć przyszłość.

Onejoromancja to przewidywanie przyszłości ze snów. 

 

Prorocze sny to nie nowość, zdarzały się one od czasu powstania rozumnego człowieka. Można wywnioskować po Biblii, że sny traktowano bardzo poważnie, i część z nich było proroczymi snami. W Biblii znajdują się chociażby przekazy dotyczące snu egipskiego faraona śniącego o siedmiu tłustych krowach pożarnych przez siedem krów oraz siedmiu pełnych kłosach zboża pożartych przez siedem kłosów pustych.
Józef wyjaśnił faraonowi ten sen. Wg niego przez siedem lat Egipt będzie przeżywał klęskę żywiołową i tez tak było.
Św. Tomasz z Akwenu uważał że sny prorocze to wskazówka od Boga, których nie należy ignorować.

Początkiem naszej ery, około 150 roku powstał pierwszy znany nam podręcznik interpretacji znów napisany przez rzymskiego wróżbiarza Artemidorusa z Daldis.

Znany nam wszystkim psychiatra Zygmunt Freud określił sny jako królewską drogę do podświadomości, i sądził że są one głównie odzwierciedleniem naszym marzeń ,pragnień i obaw.

Według Carla Junga, sny są czymś w rodzaju zbiornika czy magazynu wspomnień, refleksji i wrażeń przekazywanych sobie przez ludzi z pokolenia na pokolenie.

Ludziom dość często zdarzają się sny prorocze. Śnią im się wygrane, dobre ale także i te złe wydarzenia. Często przeczuwają czyjąś śmierć, zagrożenie, wypadek. Warto zwracać uwagę na to co nam się śni, gdyż poprzez sen często nasza podświadomość próbuje nam coś ważnego powiedzieć.
Czasami jest dość ciężko odróżnić marzenie senne od snu proroczego. Jednak warto po przebudzeniu się, gdy przypominamy sobie sen, zwrócić uwagę czy był to sen mocny, ekscytujący, dający do myślenia, czy też jeden z tych znów mało znaczących. 
Nasze sny mieszają się z naszą wyobraźnią, fantazją, przeżyciami życiowymi które doświadczyliśmy, marzeniami, i często też strachem.
Warto jednak założyć dziennik snów i spisywać je. Po czasie zaglądając w dziennik możemy się zdziwić ile z tego co nam się śniło w rzeczywistości się wydarzyło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz