Strony

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Dzieje Tarota



Tarot w Europie pojawił się około XIV wieku, jednak dziejów powstania tych magicznych kart nie znamy. Podobnie jak w przypadku wielu innych zagadek, badacze, historycy i okultyści podsuwali różne źródła powstania kart.

Wiadomo jednak, że talie mistycznych numerowanych kart istniały w Indiach i na Dalekim Wschodzie już w czasach starożytnych. Istnieje również przekonanie że Cyganie przywieźli tarota do Europy, jednak wielu badaczy obala ta tezę, gdyż Cyganie pojawili się kilkadziesiąt lat później. 



Genezy 22 Wielkich arkan tarota nie znamy. Małe arkana zostały stworzone i dołączone do Tarota później. Niektórzy badacze tematu uważają że karty te powstały w starożytnym Egipcie, a konkretnie z egipskiej księgi, lub zbioru tabliczek zawierających mistyczną wiedzę, pozostałości Księgi Thotha. Bóg Thoth był w Egipcie uznawany za boga misteriów i magii. 

Wyobrażenia w Tarocie mają związek z przypisywaniem do obrazów, symbolów na karcie,- wydarzeniom.
Tak zwana sztuka pamięci, czyi system mnemotechniki wynaleziony prze z greków służyć miał do wywoływania obrazów umysłowych poprzez skojarzenia symboliczne.

Skąd wywodzi się nazwa Tarot? Nikt tak do końca nie wie. Niektórzy sugerują, iż pochodzi od słowa Thoth- egipskiego boga Magii i słów. Inni uważają, ze słowo to jest pochodzenia hebrajskiego i jest zaczerpnięte od słowa Tora, czyli żydowskiej księgi prawa.


Renesans miał to do siebie, iż w kartach zawierano magiczne symbole, także okultystyczne znaki. Zaczęto nawet w taliach ukazywać Anioły, bogów starożytnych itp.
W średniowieczu karty te były używane do gry zwanej tarocchi lub tarocchino, później znane jako Trums.
Pierwsze karty były malowane ręcznie, a jedną z najstarszych talii jest talia stworzona dla Visconti- Sforza, księcia Mediolanu.

Okresem odrodzenia nie tylko dla Tarota był wiek XIX. Odrodziło się zainteresowanie okultyzmem, magią, ezoterycznym mistycyzmem, kabałą, czarownictwem. Wierzono w tym czasie, że Tarot może przewidywać przyszłość a także potrafi wyjawić uczonemu wielką mądrość. Nastroje panujące w tym okresie przyczyniły się bardzo do rozwoju wróżbiarstwa w Europie i ogólnie na świecie.

od koniec XIX wieku stworzono nowatorską talię Tarota. Ich twórcą był Artur Edward Waite i Pamela Dolman Smith. Byli oni członkami Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, jednej z najbardziej wpływowych grup okultystycznych. Czerpiąc wiedzę z różnych wierzeń mistycznych i ezoterycznych, Mathers połączył magiczne systemy egipskie ze średniowiecznymi tekstami magicznymi i wschodnia ezoteryki, tworząc system, w którego skład weszła również i kabała. W 1903 roku Waite przejął kontrolę nad stowarzyszeniem. Stworzył on własną, obecnie bardzo znaną talię Tarota. Nowszymi kartami, bo powstałymi w czasie drugiej wojny światowej były karty Crowleya. Założył on własny zakon Srebrnej Gwiazdy i odszedł od zakonu Złotego Brzasku. Talia jego wykonania, pokazuje symbolikę egipską, grecką chrześcijańską i wschodnią.

Od tego czasu stworzono setki tali kart, opartych na tym samym systemie i podziale. Tarot przenika dzieje ludzkości, i dopasowuje się do współczesności. Dzięki wielu symbolom, archetypom i znakom staje się niezwykłym narzędziem do przewidywania przyszłości oraz do zrozumienia psychiki człowieka. Tarot jest również osobistym przewodnikiem, który nigdy nas nie zawodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz